Marilyn1Hollywood’un en ünlü yıldızı, sadece sinema izleyicisini değil dünya politikasına yön veren isimleri peşinden sürüklemiş bir güzel: Marilyn Monroe…

1926 yılında Kaliforniya’da doğan güzel yıldız, oyunculuğundan ziyade seksapeli ve adının karıştığı skandallarla dünya popüler kültürüne damga vurdu. John F. Kennedy’nin isminin karıştığı aşk kaçamaklarını ve sır perdesi hala aralanmamış ancak intihar olduğu düşünülen ölüm sebebini bir kenara bırakıp ‘Sarışın Bomba’nın stilini analiz edeceğiz.

mm2

Marilyn Monroe’nun akılda kalıcı tarzını oluşturan en önemli unsur, vücudunu iyi tanıması veya çevresindeki sanat yönetmenleri, menajer ve stilistlerin onu vücudunu avantaja dönüştürecek şekilde yönlendirmesiydi. Ne günümüz ‘0 beden’leri gibi incecik ne de podyum yıldızları gibi 1.80 m boya sahipti. Buna rağmen, kalçalarını ve büstünü en iyi gösterecek şekilde vücudunu saran ve yuvarlak hatlarını ön plana çıkaran parçaları seçmekte ustaydı.

Aslında Marilyn Monroe, şu günlerden başımızın belada olduğu ‘0 beden’ kültürüne karşı dimdik duran ve kalın olmanın güzelliğini gözler önüne seren bir örnek olarak filmlerinde ve fotoğraflarında arzı endam ediyor. Bunu nasıl mı yapıyor? İşte Marilyn Monroe’nun kadınsı ve çekici stilinin sırları:

Kalın kemer faktörü

01_kalin_kemerYüksek bel etek ve pantolon tercihinde bulunduğu zaman göğüs dekoltesi verme imkanı sunan gömlekleri kullanıp onları kalın kemerlerle kombinledi Marilyn. Siz de onun yolundan gidip belinizi ince göstermeyi başarabilir, göğüs ve kalçalarınızı vurgulayabilirsiniz.

Marilyn, kalın kemer kullanmanın mümkün olmadığı durumlarda bile giysilerinde bel oyukluğunu fazlasıyla ön plana çıkaran elbise formları tercih etti ve hatlarını öne çıkarmayı başardı.

Vazgeçilmez Topuklu Ayakkabılar

03_topukluMarilyn’in demeçlerinde de vurguladığı gibi “Topuklu ayakkabıyı kim icat etti bilmesek de, erkekler ona çok şey borçlu”. Çünkü yüksek topuklar, her ne kadar bazı hareketlerimizi kısıtlasa da siluetimizi düzelten ve zarafetimizi yansıtan önemli bir detay. Bu sebeple Marilyn, yalın ayak kalmak zorunda olmadığı sürece topuklulardan asla vazgeçmedi. Siz de topuklularınızla onun izinden yürümeyi deneyebilirsiniz.

Biraz Dekolteden Zarar Gelmez

06_elbiseBelini ince gösteren diğer giysi tercihi de, mini şortlar ve bel dekoltesi veren üstlerdi. Böylece seksi kelimesi, kendisi için yeniden tanımlanmasına sebep oldu diyebiliriz.

Bunun yanı sıra belli saran elbiselerinde göğüs dekoltesinden de vazgeçmedi. Bacak, bel, göğüs ve topuklu ayakkabılarında verdiği parmak dekoltesi Marilyn’in vazgeçilmeziydi.

Ve Geriye Kalan Her Şey…

08_aksesuarMücevherlerin bir kadının en iyi dostları olduğunu söyleyen Marilyn, gösterişli ve pahalı mücevherlerinden de asla ödün vermezdi.

Saç ve makyaj seçimindeyse çok fazla riske girmeden oldukça tutarlı bir yol izledi. Platin sarısı saç rengi, kırmızı ruju ve eyeliner’ı sayesinde yorgun bakışlarını ve yüzündeki benini vurgulayıp o güzel yüzünü küresel bir ikon haline getirdi.

Written by cdemirel@365ist.com