Jackie o ana

1929 New York doğumlu Jacqueline Kennedy nam-ı diğer Jackie O, dünya siyasetinin asaletiyle en akılda kalan ve tarzıyla en dikkat çeken First Lady’siydi.

John F. Kennedy’nin başkanlığı döneminde Beyaz Saray’ın omuzlarına yüklediği ağırlığı kaybetmeden her zaman trend ve stil sahibi kalıp, kendi sınırlarında risk alarak avantgarde bir First Lady portresi çizdi.

Jackie O’nun stil analizinde öne çıkan unsurlar; tercih ettiği parçaların formu, minimal sayısı ve renkleri.

Renk Blokları

02

Desenli giysiler Jackie O’nun üzerinde çok sık görülen parçalar değildi. Çoğunlukla kesimiyle öne çıkan pastel renkli parçaları veya color-block kombinleri tercih etti. Siz de pastel veya parlak renkli etek, pantolon, ceket, elbise ve kabanlarınızı ustalıkla bir araya getirerek asil tarzınızı Jackie O gibi gözler önüne serebilirsiniz.

Tek Parça Şıklığı03

 

Elbise bir First Lady’nin gardırobunun şüphesiz en önemli parçasıdır. Ancak elbiseleri gardırobunuzun temel taşı yapmanız için First Lady olmanıza da gerek yok. 🙂

Jackie O mini boy, midi boy veya maxi, A kesim, dar veya kabarık her türlü elbiseyi ziyaret, tören, davet ve balo gibi farklı ortamlarda cesurca kullandı. Gözü kapalı sırtınızı yaslayabileceğiniz birkaç güvenilir elbiseyi siz de gardırobunuza ekleyebilirsiniz.

İki Parça Şıklığı

06

Annelerimizin döpiyes diye adlandırdığı etek ve ceketten oluşan iki parçalı takımlar Jackie O’nun politik ajandasında “gündelik” olarak değerlendirilebilecek durumlar için tercih ettiği parçalardı. Etek – ceket takımlarında da renk tercihi pastel veya color-block tipteydi.

Özellikle Başkan Kennedy’nin vurulduğu gün üzerinde olan pembe Chanel takımı elbisesi her ne kadar üzücü bir olayı referans etse de moda dünyasının akıllara kazınan ikonik giysileri arasına girdi.

Tamamlayıcı Unsurlar

04Jackie O’nun aksesuar seçiminde elbiselerini ve takımlarını tamamlayan çok önemli birkaç faktör vardı. Orta yükseklikte topuklu ayakkabılar, kalıplı çantalar, şapkalar ve eldivenler…

Sıradan birinin giydiği pastel renk elbise ancak Jackie O’nun taktığı eldiven ve şapkalarla gerçek bir First Lady asaletine kavuşturulabilir. Bu yüzden siz de Jackie O stilinizi oluştururken elbise veya etek – ceket takımlara gösterdiğiniz özeni ayakkabı, çanta, şapka, eldiven gibi aksesuarlara da göstermelisiniz.

Giysilerinizle zıt renklerdeki eldiven ve çantaları, giysilerinize yakın renklerdeki ayakkabı ve şapkalarla bir araya getirip bir First Lady zerafetiyle ortamlarda süzülebilirsiniz.

 

 

Written by cdemirel@365ist.com