elizabeth ana

Zamansız stillerde bugün tarihe damgasını vurmuş güzelliği dillere destan bir konuğumuz var: Elizabeth Taylor! Herkes tarafından bilinen lakabı ile ‘menekşe gözlü güzel’ 🙂elizabeth-taylor-cleopatra

Güzelliğinin zirvesindeyken bütün kadınlar onun gibi olmak istiyor, bütün erkeklerin ise en beğendiği yıldız seçiliyordu. Bu güzel gözlü yıldızın stiline geçmeden önce onu biraz tanıyalım. Elizabeth Taylor denince herkesin aklına birkaç kelime gelir; menekşe gözleri, pırlantaları ve sansasyonel özel hayatı. Bunlardan önce ise 50’den fazla rol aldığı film ve iki Oscar ödülü ile o, gerçek bir oyuncu.

Elizabeth Taylor catches the sun on the Giant set, 1955. Scanned by jane for Dr. Macro's High Quality Movie Scans website: http://www.doctormacro.com. Enjoy!

Asıl adı Dame Elizabeth Rosemond Taylor olan ünlü ikon Londra’da doğmasına rağmen 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ailesiyle Amerika’ya taşınır. Taşınmaları ile birlikte oyunculuk hayatı da başlamış olur ve daha 10 yaşındayken ‘There’s One Born Every Minute’ filminde ilk rolünü alır. İlk seçmelerde kirpiklerinde makyaj olduğu düşünülse de kendisi doğuştan çift kirpik sıra ile doğmuştur ve bu kusuru güzel menekşe gözlerini daha da belirginleştirmektedir.

gettyimages-109558844

Oyunculuğunda hızlı adımlarla yükselen ünlü yıldız daha 18 yaşındayken Hilton otellerinin sahibi Conrad Nicky Hilton ile evlenir ve tüm hayatı boyunca ise başından 8 evlilik geçer. Birlikte sürekli manşetlere çıktığı isim ise efsanevi ‘Kleopatra’ filminde birlikte rol aldığı ve iki kere evlendiği Edward Burton’dur. Meşhur pırlantalarının çoğunu da ona alan kişi elbette aynı kişi. Taylor – Burton elması olarak bilinen 69.2 karatlık elmasın ise dünyaca en bilineni olduğunu söyleyebiliriz.

burton_taylor

Elizabeth Taylor’ın stilini incelerken kadın vücudunun güzelliğine hayran kalmamak olmaz. Kıyafetleri ile ince belini daha da belirginleştiren ünlü yıldız boyun ve göğüs bölgesinin güzelliğini öne çıkarmaktan hoşlanırdı. Saçlarını ise dönemin ruhuna uygun genel olarak kısa kesim ve koyu renk kullanıyordu.

eliza

Özel dikim elbiseleri geniş v yakalı ve diz altındaydı. Boynunu ve kulaklarını ise süsleyen daima bir çift mücevher bulunurdu. Bütün resimlerinde buna rastlamak mümkün. Yıllar sonra ‘My Love Affair with Jewelry’ adında bir kitap yazması ise onun mücevherlere ne kadar düşkün olduğunun bir kanıtı niteliğinde. Sonunda hepsini açık arttırmada yüksek rakamlara (118 milyon dolar) satıp bağış yapması ile ve AIDS’i dünyaya duyurup yardım kampanyaları başlatması onun yardımsever tarafını da görmemizi sağladı.

elizabeth-taylor (1)

Kalın, kavisli ve koyu renk kaşları, buğulu ve keskin gözleri ile nar çiçeği dudakları onun makyajını anlatmaya yeter. Şimdi bile bakıp stilinden ve feminen duruşundan ilham aldığımız bir diva olduğunu söyleyebiliriz.

Written by cdemirel@365ist.com