Bowie Ana Foto

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz David Bowie’nin ölümü hem müzik hem moda dünyasını derinden sarstı. Ancak David Bowie’nin bu dünyaya ait olduğuyla ilgili dedikodular hala cevap bulamadı. Başka galaksideki bir yıldızda yaşadığına ve şans eseri bu gezegene düştüğüne inandığımız Bowie, stil tanımlarını yeniden yazan bir stardı. Bu yaklaşımıyla da uzaydan gelen bir Rock’n Roll yıldızı olduğunun bizlere kanıtlamış oldu.

1947 Londra doğumlu yıldız, kitlelere istediğini giyme cesareti konusunda ilham ve cesaret kaynağı oldu. Androjen tarzı, cinsiyet sınırlarını bulandıran saçı, makyajı ve bazen kadın, bazen erkek kodlarına sahip kıyafetleriyle ebeveynlerin korkulu rüyası ancak milyonların da idolü olmayı başarmıştı. Peki bunu nelerle ve nasıl mı yaptı? Bu haftanın zamansız stilleri yazımızda başrol oyuncumuz David Bowie…

Uçlardaki Makyaj ve Saç Modelleri

01

Bowie’nin altın yıllarını yaşadığı dönemde sahne kostümlerinin vazgeçilmez unsurları kızıl saçı ve rengarenk makyajıydı. O dönemlerde sokakta bu halde gezsek taşlanabilirdik! Ancak günümüzde istediğimiz rengi saçımızda kullanıp abartılı renklerde makyaj yapmayanı dövdükleri bir çağda yaşıyoruz. Kısacası David Bowie’nin ruhunu şad etmek adına sokaklarda dilediğiniz renk ve desenlerde gezmeye çıkmakta özgürsünüz.

Jön Tarzı

04

Bowie, sınırlardaki renkleri kullanırken gerçek bir centilmen görünümünden ödün vermediği stillerle de karşımıza çokça çıktı. Özellikle yelekli takım elbiseleri renkli kravatları ve şapkalarıyla muhteşem kombinler yarattı. Bazen maskülen görünmek için pantolon ve ceket giymek isteyen kadınlara büyük ilham verdi. Renkli takım elbiselerle kombinlenecek smokin gömlekleriyle David Bowie gibi süzülmenin ikincil unsuru.

Rock’n Roll Baby

05

İlerleyen zamanlarda kızıl saçlarını sarıya boyayan ve blue jeanlerle bir parça daha maskülen ancak hala karizmatik parçalar kullanmaya başlayan Bowie, olgunluk dönemini bu şekilde dışavurdu. Ceket ve kot pantolondan oluşan artık androjen değil fakat unisex kabul edilen bir tarzla hepimizin dolaplarında başrolü kapmış parçalarla, David Bowie’ye borcumuz olan stil sahibi saygı duruşumuzu yerine getiriyoruz.

 

Written by cdemirel@365ist.com