HepburnKalın kaşlarını gizleyen kocaman cat-eye güneş gözlükleri, beş sıra inci kolyesi, incecik ellerini saran siyah eldivenleriyle tuttuğu croissant’ı ve kısacık perçemleriyle kendine hayran bırakan Holly…

‘Breakfast at Tiffany’s’ filminin çılgın karakteri Holly; sinema tarihinin en iyi kitap uyarlaması olduğu için değil, Holly’yi Audrey Hepburn canlandırdığı için bu ikonik görüntü filmi izleyen izlemeyen herkesin aklına kazındı.

1929 Belçika doğumlu İngiliz Audrey Hepburn on yıllardır sevilen ve tarzı, kadınlara ilham veren bir film ve moda ikonu. Bir film yıldızı olmasının yanı sıra onu moda dünyasında bu kadar özel kılan sebepler çağına sığmayan zamansız tarzı, zarif giysi seçimleri ve tabii ki perçemli kısa saçları.

Audrey’nin tarzını belirleyen ana parçalar aslında her kadının dolabında bulunması gerekenler; her şeyle kombinlenebilen sade gömlekler, kısa paça ve eğer vücut tipinize uyuyorsa yüksek bel pantolonlar; düz ayakkabı ve babetler; çizgili marin üstler ve boğazlı kazaklar; A kesim diz boyu etekler ve tabii ki de küçük siyah elbiseler.

Audrey_Hepburn

Peki, kocaman gülümsemesi ve çekik gözleriyle döneminin avant-garde moda ikonu Audrey’nin etkisi bugün bile devam eden stilini nasıl uygulayabilirsiniz bir bakalım.

Tom_BoyTom Boy

Her ne kadar o yıllarda kadınlar Audrey gibi pantolonu cesurca ve sıklıkla kullanmıyorsa da bugün biz sınırsız kesim ve modelde pantolon seçeneklerine sahibiz.

Örneğin kısa dar paça vücudu saran pantolonlarınızı siyah boğazlı bluzlar, çizgili marin stil üstler ve yün kazaklarla kombinleyip altına giydiğiniz babetlerle modern bir Audrey olabilirsiniz.

Akdenizli Romantik

Eteklerden vazgeçemeyen veya seyrek de olsa giydiğiniz eteğin hakkını vermek isteyenlerdenseniz, ‘Roman Holiday’ filminde Vespa’nın üstündeki maceracı Audrey’i hatırlatırız.

Akdenizli_Romantik

Açık renk basic gömleklerinizi diz hizası veya diz altı eteklerinizle kombinleyip boynunuza ipek bir şal bağlayıp kendi ‘Roma Tatili’nizin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

İkonik Şık

Yazının başında gözümüzde canlandırdığımız Tiffany’s vitrininin önünde kahvesini yudumlayan Audrey’nin bu denli akılda kalan stili her kadının en güvenilir kombinin küçük siyah elbise olduğunun etkileyici bir kanıtı.

Siz de mücevher aşığı Audrey gibi siyah elbiselerinizin yakasını inci kolyeyle dekore edip, yüksek bir topuza yerleştirdiğiniz minik bir taç ve uzun eldivenleriniz ile ikonik bir Audrey’e dönüşebilirsiniz.

hepburn2

 

Audrey’nin yıllar önce bir araya getirdiği ve elegan kişiliğini yansıtan bu parçalar bugün hala gardıroplarımızın temel taşlarını oluşturuyor. Onun tarzının değeri de işte bu zamansızlıktan geliyor.

Minimal, kolayca kombin edilen ve konforlu parçaları yüzümüzde büyük bir gülümseme ve yardımsever bir kalp ile bir araya getirdiğimizde Audrey Hepburn’ün stilini tamamıyla anlamış ve ölümsüzleştirmiş oluyoruz.

 

Written by cdemirel@365ist.com