1ocakfilmleri22016’nın en taze gününden merhaba! 2015’i, karmaşası ve güzellikleriyle geride bıraktık. Dün akşamın yorgunluğunu üzerinizden atabilmeniz için harika önerilerimiz var.

Yeni yılda alacağımız kararlarla ilgili “Yeni Yıl Yeni Kararlar” yazımızda dün ve bugün bol su içmeniz gerektiğini yazmıştık, hatırlarsınız. “Peki yılın ilk günü ne yapılır?” derseniz, sizin için sakin ve huzurlu bir 1 Ocak geçirmenizi sağlayacak en stil filmler listesi hazırladık. İyi seyirler!

Annie Hall

01_annie_hall

1977 yapımı Woody Allen filminde New Yorklu nevrotik bir çiftin aşkına şahit olurken Diane Keaton’ın başka birçok filmde de öne çıkan ve aslında sanat yönetmenlerine değil kendine ait olan maskülen ve sofistike tarzını analiz etme şansı bulabilirsiniz.

Factory Girl

02_factory_girl

Andy Warhol’un “Fabrika”sının göz bebeği Edie Sedgwick’inin yükseliş ve düşüş hikayesinin anlatıldığı filmde koca küpeli ve abartılı göz makyajlı ikon Edie’nin siyah tayt ve kürklerden oluşan çekici tarzı ve çocuksu güzelliği, izlerken kendine hayran bırakıyor.

The Devil Wears Prada

 

the devils

Moda temalı ve stil filmlerden bahsedildiğinde her zaman liste başı olan Şeytan Marka Giyer, moda endüstrisi hakkında içeriden bilgi verirken; moda dergilerini yönetenlerin hikayelerini anlatıp izleyiciye adeta moda haftası heyecanı yaşatıyor.

Marie Antoinette

04_Marie-Antoinette

Yüzyıldır süregelen “Ekmek yoksa pasta yiyelim” önermesini ortaya atan, Fransız modasının global anlamda kabul görmesinin önünü açan ilk figürlerden biri olan kraliçe Marie Antoinette’in hikayesi. Sofia Copola’nın yönetmenliğini üstlendiği filmde Kirsten Dunst mavi, pembe renkler, krinolinler ve taftalar içerisinde sizi 1700 Avrupa’sına çekiyor.

Clueless

05_Clueless

1995 yapımı olan film, Los Angeles’ta her sabah kıyafet kombinlerini bir bilgisayar yazılımı üzerinden  yapacak kadar moda tutkunu lise öğrencilerinin çılgın maceralarını anlatıyor. Filmde Alicia Silverstone’u; bugün bile akılda kalan sarı kostumu ve göz alıcı kırmızı elbisesiyle izlemek stil filmler listesini tamamlamak için adeta bir zorunluluk.

The Seven Years Itch

06_The_Seven_Years_Itch

Sinema tarihinin en akılda kalıcı ve de en akıl alıcı sahnesi, hiç şüphesiz Marilyn Monroe’nun New York havalandırmaları tarafından “havalandırılan” beyaz elbisesi sahnesidir. 1955 yapımı Billy Wilder filminde sıcak bir yaz mevsiminde New York’ta kaçamak yaşayan bir çiftin hikayesi anlatılıyor ve filmde Monroe’ya hayran olmak elde değil!

Atonement

atonement

Keira Knightley’nin dillere destan Jacqueline Durran tasarımı zümrüt rengi elbisesiyle arzu endam ettiği 2007 yapımı filminde 13 yaşında kardeşi tarafında hayatı değişen Cecilia’nın hikayesi anlatılıyor.

An Education

08_An_Education

Carrey Mulligan’ın masum yüzüyle bütünleşen ve 60’ları en güzel ve şık haliyle yansıtan filmde çiçek desenlerin ve topuzların en güzel yıllarını izliyoruz.

 

Written by cdemirel@365ist.com