carol ana foto

Dünyanın en prestijli film festivallerinden olan Cannes Film Festivali’nde bu yıl gösterilen yapımlardan bir tanesi de Patricia Highsmith’in ‘Tuzun Bedeli’ kitabından uyarlanan ‘Carol’ filmiydi. Filmin festival ön gösteriminin ardından aldığı beğeni, başrol oyuncusu Cate Blanchett’in alkışlar arasında mutluluk gözyaşı dökmesine neden oldu. 🙂 

İki kadının hikayesini ve hayatlarına dokunan insanları anlatan film muhteşem ama bizim konumuz Cate Blanchett’in stili. 1952 yılında geçen filmde, sosyetenin tanınmış isimlerinden ve zengin bir hayat süren ‘Carol’, göz alıcı olduğu kadar stil sahibi bir görünümle karşımıza çıkıyor.
carol3

‘Cindirella’,‘The Young Victoria’ ve ‘The Aviator’ filmlerinin de kostüm tasarımcılığını yapmış, dönem filmlerinde uzman olan Sandy Powell bu filmin de tüm yaratıcı süreçlerini üstlenmiş ve oldukça da iyi bir iş çıkarmış.

Film 1950 yılların başında geçtiği için hala 40’lı yılların etkilerini görmek mümkün. Büyük omuz detayları, kalem etekler ve dar bel detayları… 40’lı yıllarda bir kadının evden şapka takmadan çıkması uygun görülmezken Carol burada zamanın olabildiğince ötesinde gözüküyor. Farklı aksesuar tercihlerini şal ve fular kullanımından da gözlemleyebiliriz.

Cat-Eye gözlükler ve oldukça sık kullanılan mercan rengi, filmin öne çıkan unsurlarından. Minimal görünümlü saat ve takılar dikkat çeken detaylar arasında. Neredeyse gözükmeyen küçüklükte saatlerin kullanıldığı bir dönemden bahsediyoruz. Kullanılan her detay zarif ve stil sahibi.

carol5

Filmin temasını şu şekilde özetleyebiliriz: “Keep it chic!” Sizin için seçtiğimiz parçalarla dönemin ruhunu yakalamak sandığınızdan da kolay…

 

Written by cdemirel@365ist.com