Parfüm ana foto

Tarihi, insanoğlunun yaratılışı kadar eskiye dayanan koku eski zamanlarda tıbbi amaçlarla ve dinsel törenlerde kullanılırdı. Daha sonraları kullanım alanının genişlemesi ve kadın-erkek fark etmeden hepimizi etkileyen modern parfümerinin hayatımıza girmesi 1800’lü yılların sonlarına, o dönemin Avrupa’sına kadar dayanıyor.

Koku hafızası olarak bilinen durumun da, parfümün bu kadar gelişmesinde büyük rolü olduğunu düşünüyoruz. Bazen gün içinde duyduğunuz bir koku sizi çocukluğunuza götürmeye ya da birini hatırlatmaya yeter.

İlk zamanlarda yalnızca kötü kokuları önleme amaçlı kullanılan parfümü zamanla kişiliğimizi vurgulamak, hatta anılarımızı tazelemek için kullanır olduk. Siz de, senelerdir aynı parfümü tercih ederek parfümünü adeta imzası haline getiren birilerini mutlaka tanıyorsunuzdur.

Sicacik bir kis1

Mevsimlerden kış geldiğinde elimiz hep sıcak notalara yönelir. Peki nedir nota? Nota, bildiğiniz gibi parfüm içerisinde kullanılan esans ve hammaddeye verilen genel bir isim. Sıcak notaları ise; temelinde misk, vanilya, değerli ağaç esansları, viski ve bourbon gibi iç ısıtan kokular olarak özetleyebiliriz. Bu tarz parfümler genel olarak içerisinde bulunan amberi anımsatan turuncu renkte olup sıktığınızda sanki birden içinizi ısıtacak gibi bir his yaratırlar. Gün içinde ara ara burnunuza gelen tatlı kokularıyla da bu vaatlerini yerine getirirler. 🙂

Haydi bir değişiklik yapıp bu kış kendinize yeni bir parfüm armağan edin. Teninize yakışan sıcacık bir parfümle bu kış daha az üşüyeceksiniz!

Written by cdemirel@365ist.com