vlntn ana

Her zaman romantik bir havası olan Valentino, Paris Moda Haftası’nda gerçekleşen büyüleyici defilesinde, ilhamını bale ve balerinlerden almış gibi görünüyordu. Ünlü markanın kurucusu Valentino Garavani 4 yıl önce New York Şehir Balesi’nin kostümlerini tasarlamasıyla biliniyor. Defilenin büyüleyici olmasında çarpıcı atmosfer ve kıyafetlerin ruhunu seyirciye aktarmasının rolü büyüktü.

valentino1

Büyüleyici bir bale şovu gibi ilerleyen defile, piyanist eşliğinde seyircilerin karşısına çıktı. Valentino’nun kreatif direktörleri Maria Grazia Chiuri ve Pierpaulo Piccioli klasik dantel ve tüllerin arasına geometrik desenleri eklemeyi ihmal etmemişlerdi. Ünlü tasarımcılar defilenin ruhunu ise yaşanılan anın tadını çıkarmak olarak özetliyorlardı.

valentino4

Italian designers Maria Grazia Chiuri and Pier Paolo Piccioli appear at the end of their Fall/Winter 2016/2017 women's ready-to-wear collection for fashion house Valentino in Paris, France, March 8, 2016. REUTERS/Gonzalo Fuentes

Maria Grazia Chiuri hislerini “Modanın her zaman kültürel olduğunu düşünürüz. Yalnızca kıyafetlerle alakalı değil. Bu şovun yaşadığımız anın her saniyesini hissederek yaşamamızla alakalı olmasını istedik. Modayı gerçekten seviyorum ve bu iş, yaşadığımız zamanı anlatabilmek için en iyi fırsat” olarak ifade etti.

valentino 3

valent

Defile açılışı ilk olarak siyah üzerine siyah tasarımlar ile başladı. Tütü ya da pliseli midi eteklerin üzerinde deri ceketler, siyah kazaklar ve askeri botlara rağmen albenili görünüm ruhunu korumuştu. Ardından nude renklere geçiş yapıldı ve önü işlemeli incecik kumaşlar, tüller, balerin ayakkabısı da denilen ‘point’i andıran ayakkabılar ve botlar defilede tüm zarifliği ile karşımıza çıktı. Valentino’nun favori renkleri olan toprak ve nude renkler koleksiyonda yine başrolü oynuyordu.

valentino2

Modellerin piyano eşliğinde bir kuğu gibi süzüldüğü defilede saçların balerin topuzu yapıldığını ve yanlardan birkaç tutamın yüzü çerçevelediğini gördük. Makyaj ise yok denecek kadar az tutulmuş, strobing uygulaması ile doğal ışıltı ortaya çıkarılmıştı. Zarafetin bu kadar hissedildiği podyumdaki atmosfer, izleyenleri ve meraklıları büyüledi.

1-valentino-beauty

Valentino günlük koşuşturmayı bir kenara bırakıp yavaşlamak ve anı hissetmek isteyen herkesin ilham alacağı bir dünya sunmuştu. Bundan ders çıkarmak ise size kalmış 🙂

Written by cdemirel@365ist.com