Denim sergisi_anafotoBugün moda tutkunlarını yakından ilgilendirecek bir sergiden bahsetmek istiyoruz. Sergi aslında oldukça uzakta, ancak bu aralar olur da yolunuz New York’a düşerse New York Fashion Institute of Technology Müzesi’nde sergilenen “Denim: Fashion’s Frontier” sergisini kaçırmayın!

Modayı yakından takip edenleri oldukça heyecanlandıran serginin başrolünde adından da anlaşıldığı üzere ‘denim’ var. Moda tarihine adeta damgasını vuran ikonik kumaşın 19. yüzyıldan günümüze evrimini gözler önüne seren sergi, Mayıs ayına kadar devam edecek.

Roberto Cavalli, ensemble, embroidered denim, spring 2003, Italy, Gift of Roberto Cavalli, 2003.45.2

Roberto Cavalli, ensemble, embroidered denim, spring 2003, Italy, Gift of Roberto Cavalli, 2003.45.2

Sergide, Amerika’da dayanıklılığı nedeniyle 19. yüzyılda işçilerin üniforması halinde gelen denim kumaşın yıllar içerisinde dünyanın en sevilen ve en çok tercih edilen kumaşı haline gelmesinin izlerini sürebilirsiniz. Küratörlüğünü Emma McClendon’ın üstlendiği sergi ayrıca; Chloe, Dries Van Noten, Ralph Laurent gibi ünlü moda evlerinin bugüne kadar hiç sergilenmemiş tasarımlarını da görmenize olanak sağlıyor.

denim3

Geçmişte yalnızca erkekler tarafından tercih edilen denim kumaşın bugün, moda dünyasını domine ederek kadınları nasıl etkisi altına aldığının hepimiz farkındayız. Eğer siz de denimin nasıl Haute Couture tasarımlarda kullanılacak kadar feminen bir ruha bürünebildiğini merak ediyorsanız oldukça kapsamlı hazırlanmış bu sergiyi kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Written by cdemirel@365ist.com