Milano ana

Moda haftalarının üçüncü durağı olan Milano Moda Haftası dün sona erdi. Tarih kokan Milano sokaklarında sizler için keşfe çıktık ve öne çıkan kombinlerin izini sürdük. Defileler arası mekik dokuyanların yani sokak stilini yarıştıranların trendlerine göz atmak ister misiniz?

ara görsel (1)

New York’un dondurucu soğukları ve Londra’nın kasvetli havasından sonra Milano’nun ılıman iklimi modaseverlere iyi gelmiş olacak ki, neredeyse her köşe başında bahara göz kırpan tasarım ve renklere rastladık. Öne çıkan renkler, kırmızı ve mavinin canlı tonlarıydı. Bu renklerin ağırlıklı olarak minimal beyazla kombinlendiğini ve detaylarda siyah kullanıldığını gözlemledik.

image1

image2 (1)

image3 (1)

image4

image5

image6

Her mevsim kullanılsa da özellikle mevsim geçişlerine daha çok yakışan denim kıyafetler, Milano’da da sıklıkla tercih edilmişti. Son yılların trendi denim on denim -yani hem üst hem alt parçanın denim tercih edilmesi- yükselişini sürdürürken diğer yandan açık mavi-beyaz çizgili parçalar denimlerle uyum içindeydi.

image7

image8

image11

image10

image9

Gelelim mevsim geçişlerinin bir diğer joker parçası bomber ceketlere… Daha önceki yazılarımızda gardırobunuza mutlaka eklemenizi tavsiye ettiğimiz bu parça, moda haftası ziyaretçilerinin de gözdesiydi. Casual ya da şık, yapıldıkları kumaş özelliğine göre her giyim tarzına rahatlıkla adapte olabilen bomber ceketler çoğunlukla denim pantolonlar, eşofman altları ve feminen eteklerle birlikte kullanılmıştı. Biz özellikle saten kumaştan yapılmış ve nakışlarla süslenmiş bomberlardan gözlerimizi alamadık!

image12

image13

image14

image15

image16

image17

image18

Şimdi sıra, moda sahnesinde hiçbir parçanın yerini alamayacağı deri ceketlerde! Modaseverlerin tercihi siyah deri ceketlerin kombinlendiği diğer parçalar değişkendi; siyah pantolonlar, siyah küçük elbiseler ya da desenli parçalar. Her ne kadar klasik deri ceketleri kusursuz bulsak da püsküllü, kuşgözlü ya da boncuklu bir deri ceket tercih ederek iddialı tavrınızı bir adım yukarıya taşıyabilirsiniz.

image19

image20

image21

image22

image23

image24

Sorbe tonları ve beyaz renk, hafiflik hissini sokaklara taşırken yaz mevsiminin yaklaştığını da müjdeler gibiydi.

image25

image26

image27

image28

Milano sokaklarında rastladığımız desenli parçalar, düz renk kullanımının aksine sonbahara yakışan sıcak renklerden oluşuyordu. Safran ve tarçın gibi baharat tonları, haki, nefti yeşil ve lacivert renkler ön plana çıkarken büyük çiçek desenler ve çizgiler dikkat çekti.

image29

image31

image32

Önümüzdeki sezonun gözdelerinden kadife, sokakları çoktan etkisi altına almıştı. Dümdüz bir tasarıma bile feminen bir his katmayı başaran bu kumaşı, moda tutkunları mücevher tonlarında tercih etmişti. Bu kumaşı önümüzdeki günlerde sıkça görmeye hazır olun!

image33

image34

image35

Kombinlere couture esintisi taşıyan kürk mantolar, Milano’da da karşımıza çıktı. Güçlü duruşuyla her kombine uyum sağlayan bu parçanın cazibesine kapılmamak neredeyse imkansız.

image36

image37 (1)

image38 (1)

image40

Konu aksesuarlar olduğunda ise seçimler sınırsızdı. Zarif, feminen, eklektik, neşeli ya da sevimli, her türde çanta ve ayakkabılar sokaklardaydı. Yüzün neredeyse yarısını kaplayan gözlükler ise zaman zaman kıyafetlerden bile rol çaldı.

image41

image42

image43

image44

image49

image50

Milano Moda Haftası sokaklarından izlenimlerimiz bu kadar. Podyumda sergilenen tasarımları inceleyeceğimiz yazımız da çok yakında burada olacak 🙂

Written by cdemirel@365ist.com