Kontes ana foto

Marcel Proust’un ünlü romanı ‘Kayıp Zamanın İzinde’ kitabının baş karakterine hayat veren bir asilzade: Greffulhe Kontesi Elisabeth. Lanvin, Babani, Fortuny ve Worth gibi büyük modacıların Elisabeth için tasarladığı 50 model, 20 Mart 2016’ya kadar Paris’teki Palais Galleria’da meraklılarını bekliyor.

“Eflatun rengi ve koparılması mümkün olmayan bir Cezayir menekşesi gibi mavi bir tebessümle aydınlanmış gözleri…” diye tanımlıyor Proust, ünlü romanında Guermantes Düşesi’ni yani esinlendiği Elisabeth’i. Asil ve müzik tutkunu bir aileden gelen Elisabeth, 18 yaşında Greffulhe Kontu Henry ile evlenir ve sosyetenin ünlü isimlerinin arasına katılır.Kontes 2

Sosyete tarafından benimsenen Kontes, bir süre sonra lider konumuna gelir. Malikanesinde verdiği davetlerde giydiği kıyafetler; teatral tüller, zarif işlemeler ve kuş tüylerinden oluşur, salona girişi ise büyük olay olurdu. Bu davetlerde sık sık yaptığı bağışlar ve ünlü bilim kadını Marie Curie’ye olan desteği ile oldukça sevilen biri haline geldi.Kontes1

Düşes Galleria’nın sarayı olan ve dünyanın en iyi moda müzelerinden biri olarak gösterilen Palais Galleria aynı zamanda dünyanın en geniş 18. yy kıyafet koleksiyonuna sahip. “Treasured Dresses of Countess Greffulle” adı altında sergilenen sergide Kontes’in eşsiz kıyafetleri tam bir görsel şölen niteliğinde ve hala zarifçe süzülüyor. Bu tasarımların ortak noktası ise Kontes’in ince belini ve zarif yapısını ön plana çıkarmaları.

Bu, kitaplara konu olacak kadar zarif Elisabeth, ünlü şair Montesquieu’ya yazılan bir mektupta şöyle tarif edilmiştir: “Onun herhangi bir yönü ne başka bir kadına ne de başka bir şeye benziyor. Güzelliğinin bütün sırrı gözlerindeki parıltı ve gizemde. Onun kadar güzel bir kadın hiç görmedim.”

Elizabeth_Comtesse_Greffuhle_1905__by_Philip_Alexius_de_Laszlo

 

Written by cdemirel@365ist.com