Jane_Birkin

Lüks Fransız markası Hermes’in ikonik çantası Birkin, 1984 yılında Jean-Louis Dumas tarafından yaratıldığından beri dünyanın en popüler aksesuarlarından biri haline geldi. Uzun sipariş ve bekleme sıraları, beş basamaklı fiyat etiketleri ve kült ünlü takipçileriyle kısa sürede vazgeçilmez bir statü simgesine dönüşen çantanın hikayesi de en az kendi kadar ilgi çekici.

1984 yılında o dönem Hermes’in başında olan Jean-Louis Dumas’nın uçak yolculuğu esnasında yanında oturan ünlü model, oyuncu ve şarkıcı Jane Birkin’le yaşadığı bir olay ve sonrasında gelişen çanta üzerine konuşmalardan esinlenilerek ortaya çıkan ikonik model ismini de stil ikonundan almıştı.

bag

Hayvan hakları organizasyonu PETA’nın açıklamasına göre 68 yaşındaki stil ikonu, şimdi Hermes’ten ilham kaynağı olduğu çantanın adını değiştirmesini ve Birkin ismini daha fazla kullanmamasını istiyor.

Birkin’in adının daha fazla çantayla anılmasını istememesinin nedeni ise son çıkan haberlerden sonra çantanın yapımında kullanılan timsahların çiftliklerde maruz kaldığı işkence ve zulümden haberdar olması.

Hermes’in bu konuda nasıl bir yol izleyeceği ve çantanın akıbeti ise şu an için merak konusu…

Written by cdemirel@365ist.com