Ana foto anna

Otuz yıla yakın bir süredir Vogue Amerika edisyonunun kreatif direktörlüğünü yapan Grace Coddington’ın görevinden ayrılma kararı moda dünyasında şok etkisi yarattı.

Henüz 19 yaşındayken Vogue İngiltere edisyonunun düzenlediği yarışmanın birincisi olarak başladığı mankenlik kariyerini, yedi yıl sonra geçirdiği trafik kazası nedeniyle sonlandıran Coddington, Vogue’dan kopamayıp yardımcı moda editörlüğü görevini üstlenerek kariyerine farklı bir yön vermişti.

1988 yılında derginin Amerika edisyonuna geçiş yapan Coddington’la aynı gün göreve başlayan bir diğer isimse moda dünyasında muhteşem iş zekasının yanında sertliği ve kaba davranışları ile nam salmış efsanevi yayın yönetmeni Anna Wintour.

grace-anna

Kariyeri boyunca yüzlerce moda çekimine imza atan ve moda çevrelerinde ‘Yaşayan En İyi Stilist’ olarak tanımlanan Coddington, Wintour ile her zaman uyum içerisinde çalıştıklarını belirterek “Anna ile saygı dolu bir ilişkimiz var, kararımı onunla paylaştığımda farklı projelerde de yer alma isteğimi anlayışla karşıladı” şeklinde konuştu.

Derginin basın sözcüsü tarafından yapılan açıklama, istifayı doğrularken Coddington’un yılda en az dört kez olmak üzere Vogue için özel projeler üretmeye devam edeceğini belirtti. Coddington’ın ayrılığı sonrasında görevi kimin devralacağıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Anna foto

Grace Coddington hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz size ilham verici iki önerimiz var. 2009 yapımı ‘September Issue’ belgeselini izleyerek ya da 2012 yılında yayınlanan ‘Grace: A Memoir’ isimli otobiyografi kitabına göz atarak moda dünyasında nasıl efsane olunur sorusuna cevap arayabilirsiniz. Emin olun gördükleriniz sizi fazlasıyla tatmin edecek!

son kitap foto

“Henüz emeklilik için erken” şeklinde konuşan 75 yaşındaki Grace Coddington’un önümüzdeki günlerde hangi projelerde karşımıza çıkacağını heyecanla bekliyoruz.

Written by cdemirel@365ist.com