Breton ana foto

Enine ya da boyuna, kalınından incesine hemen her parçaya bir hareket katan mucize desen: Çizgi! Bizim bugün incelediğimiz ise enine çizgili üstler. Bu bahsi geçen enine çizgili üstlerin moda dünyasında enine havalı ismi ise, ‘breton’ 🙂

Coco ve Audrey

İlk aklımıza gelen isim ise kadınların pantolon giymelerindeki öncü Coco Chanel. İkonik gençlik fotoğraflarında çizgili üstü ve geniş paçalı siyah pantolonu ile Coco, zamanının ötesindeki görünümüyle karşımıza çıkar. Audrey Hepburn, Pablo Picasso ve Brigitte Bardot da bretonu günlük hayatlarında oldukça sık kullanmış ünlü isimler.

brigitte-bardot

Coco Chanel’in bu deseni moda dünyasına kazandırmasına ilham olan meslek ise biraz ilginç; denizciler. 1900’lü yılların başında denizciler dışında kimse çizgili desen kullanmıyordu. Denizcilerin kullanma sebepleri ise denize düştüklerinde daha kolay fark edilmeleriydi. Uzun bir yol kat eden bu desen fazla değişmeden günümüze kadar geldi ve hala hayatımızdaki yerini korumaya devam ediyor.

Çizgili desenlerin sizi kilolu gösterdiği gibi basmakalıp kuralları ise umursamayın. Önemli olan, breton bir üstü ona uygun parçalar ile kombinlemeniz ve kendinize yakıştırmanızdır.

çizgili

Breton bir üstü, kot pantolonunuzun ya da siyah çan eteğinizin üzerine giyebilirsiniz. Zamansız olmasının her parçayla uyumlu olması gibi haklı sebepleri var. Bizim önerimiz boyfriend kotunuz ve fötr şapka ile breton üstünüzü bir araya getirmeniz.

Özellikle son yıllarda öne çıkan farklı bir kullanım ise çizgileri farklı çizgilerle ya da göz alıcı desenlerle kombinlemek. Bunun ustalık isteyen bir kullanım olduğunu belirtelim. Güvenli bir kombin için breton bluzunuzu küçük çiçek ya da kravat desenlerle birlikte giyebilir ya da kıyafetlerinizde çizgi renklerini aynı tutarak ince çizgi-kalın çizgi kombinasyonları yapabilirsiniz.

LEFASHIONBLOGLONDONFASHIONWEEKFW2013STREETSTYLECAMILLECAMILLEOVERTHERAINBOWSTYLEBLOGCOLORBLOCKCOATGRAZIA

Bir diğer önerimiz de canlı renk kombinasyonları. Siyah beyaz breton bluzunuzu, iddialı color block bir parçayla kombinlediğinizde tüm gözler üzerinizde olacak. Bizim renk önerimiz canlı bir pembe, kırmızı ya da mor tonları; seçim sizin.

phil-oh-spring-2016-lfw-street-style-11

Gelelim en havalı kombine: Deri etek ve breton! Deri parçaların neredeyse her parçayı cool göstermek gibi sihirli bir etkisi olduğu tartışılmaz. Şimdi çıtayı biraz daha yükselterek çizgili bluzunuzu aplikeli deri mini etekle giymenin tam zamanı. Denediğinize pişman olmayacaksınız!

Breton bluzunuzu gündüz şıklığında hafif topuklu botlar ile kombinleyebildiğiniz gibi topuklu ayakkabı ile de geceye hazır olabilirsiniz. Hafif mercan tonlarında süreceğiniz bir ruj da şıklığınızı pekiştirecektir. Pleksi ya da cam görünümlü, büyük aksesuarların etkisinden faydalanarak modern ve enerjik görünümünüzü vurgulamayı sakın unutmayın.

 

Written by cdemirel@365ist.com