rustik ana foto

‘Basit yaşam’ ve ‘idealize edilmiş doğa’ kelimeleri tam istediğiniz evi gözünüzde canlandırmaya yetiyor mu? O zaman rustik tarza biraz daha yakından bakalım.

Rustik, kelime anlamıyla ‘yontulmamış’, ‘sade’ ve ‘kırsal’ anlamına gelir. Genel olarak ise ahşap ve doğal taşlardan oluşan bu dekorasyon türü ince bir zevk ister. Taşlar, sanki yarım kalmış ham mobilyalar ve rahatlık… Modern çağın eskiyle harmanlanması da diyebiliriz.

rustik2

Doğada var olanı tüketmek ve bambaşka bir forma sokmak yerine onu olduğu gibi korumak rüstik tarzın felsefesidir. Kişilik olarak doğallığı seven kişiler de, bu son zamanlarda oldukça moda olan tarzda evini dekore ediyor.

cool black painted living room at the country chic Cuppett House in Austin, Texas

Rustik tarzda evinizi düzenlerken aksesuar seçiminde ise risk almaktan çekinmeyin. Eski ahşap kasalar, örgü battaniyeler, keten kumaşlar ve hasır dokuları dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Cilalı mobilya görünümünden ziyade mat görünümü ön plana alabilirsiniz.

rustik3

Renk paletinizi seçerken ise doğa en büyük kaynağınız olsun. Modern rustik bir tarz yaratmak istiyorsanız kum beji ve toprak tonlarını pastel, gri ve beyazla dengeleyerek kullanmak ideal olacaktır. Salonda kullanabileceğiniz gibi banyo ve yatak odasına da bu tarzı uyarlayabilirsiniz. Anahtar kelimenin doğallık olduğunu unutmayın ve keyfinize bakın! 🙂

Written by cdemirel@365ist.com