Belgrad ana

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Sırpça’da ‘Beyaz Şehir’ anlamına gelir. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği alana kurulan Belgrad adı gibi ferah, sakin ve huzurlu bir Avrupa şehridir. Son yıllarda ucuzluğu, vize gerektirmemesi, arkadaş canlısı insanları ve canlı gece hayatı ile Türk ziyaretçilerin hafta sonu için cazip bir rotasıdır.
İstanbul’dan Belgrad’a yaklaşık 1 saat 45 dakikalık bir uçuş ile ulaşabilirsiniz. Havaalanındaki exchangematiklerden paranızı güvenle bozdurabilir ve taksi ile 20 km uzaklıktaki şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bunun dışında paranızı, şehir içinde bulunan dövizcilerden bozdurabilirsiniz.

Belgrad’da konaklama fiyatları Avrupa’daki pek çok şehre göre oldukça ekonomik. Standart bir Avrupa şehrinde merkeze uzak bir otel için vereceğiniz parayı burada şehrin göbeğindeki 3 veya 4 yıldızlı bir otele verebilirsiniz. Şehir merkezinde konaklarsanız pek çok yere yürüyerek veya birkaç dakikalık kısa bir tramvay ya da otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Her daim canlı sokaklar

Knez_Mihajlova_St_St_Performers

Turistik yerlerin çoğu Kalemegdan, Knez Mihajlova ve Skadarska arasında kalıyor ve her yeri yürüyerek gezebiliyorsunuz.

Knez Mihajlova, Belgrad’ın en turistik ve kalabalık caddesi. Trafiğe kapalı oluşu ve popülerliği ile İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ni andırsa da Knez Mihajlova çok daha ferah ve cool bir alan. Yol boyu mağazalar, restoranlar, galeriler, hediyelik eşya dükkanları ve sokak sanatçıları ile dolu cadde, her daim canlı. Knez Mihajlova’nın sonu Trg Republike Meydanı’na çıkıyor. Şehrin merkez buluşma noktası olan müze ve turistik yerlerden oluşan Trg Republike’den mutlaka geçeceksiniz.

Belgrad’da leziz ve ucuz yemek mümkün!

Belgrad1

Geçen yüzyıllarda bohem sanatçılar ve entelektüellerin de müdavimi oldukları arnavut kaldırımlı Skadarska (Skadarlija) Caddesi; kafeler, balkan tavernaları, lokantalar ve kulüplerle günün her saati oldukça eğlenceli ve nostaljik bir yer. Restoranları, Sırp mutfağına özel menüleri ve büyük porsiyonları ile canlı müzik eşliğinde size çok keyifli zamanlar sunuyor.

Skadarska da Dva Jelena (İki Geyik) ve Seşir Moj (Şapkam) gibi mekanlarda canlı müzik ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Restoranların 19. yüzyıldan beri çalıştığını düşünürsek içkili menü fiyatları Türkiye’ye göre oldukça uygun. Örneğin kişi başı 50 TL’ye (1500 RSD) hem eğlenebilir hem de lezzetli yemeklerle karnınızı doyurabilirsiniz.

Kalemegdan’ı görmeden dönmeyin

Kalemegdann

Kalemegdan (Kalemeydan) Parkı, şehrin en önemli kültürel ve tarihi yapısı olmasının yanında Sava Nehri’ne bakan enfes bir park olması ile de oldukça meşhur. Kalemegdan Parkı; askeri müze, Cviyeta Zuzoric Sanat Merkezi, kültürel heykellerin korunması için şehir enstitüsü, hayvanat bahçesi, çocuk parkı, birçok spor alanı, restoranlar ve daha birçok yapı ile farklı etkinlikleri bünyesinde topluyor.

Krunsko Caddesi üzerinde bulunan Nikola Tesla Müzesi’nin giriş ücreti 15 TL (500 RSD). Bir Sırp olan Nikola Tesla’nın kişisel yaşamı ve buluşları müzede sergileniyor ve İngilizce bilen Belgrad Üniversitesi öğrencileri tarafından turistlere gezdiriliyor.

Parlamento

Tasmajdan (Taş Meydan) Parkı’nda bulunan Sveti (Aziz) Sava’nın dünyanın en büyük Ortodoks Kilisesi olduğunu söyleniyor. Osmanlılara karşı savaşan ulusal kahraman Karacorce lakaplı Corce Petroviç’in heykeli, kilisenin önünde bulunuyor. Kilisenin az ilerisinde görebileceğiniz Sırbistan Ulusal Parlamentosu da şık bir neo-barock tarzına sahip ve bu yönüyle görülmeye değer.

Belgrad, hem yakınlığıyla hem de nostaljisiyle hafta sonu kaçamağı yapmak için ideal lokasyonlardan biri.

Written by cdemirel@365ist.com