New BArbie

Küçükken elimizden bırakmadığımız son 50 yıla damgasını vuran bir bebek: Barbie. Üretildiği zamandan bu yana çocukların hayallerini süslüyor. Şimdilerde ise özellikle satış rakamlarının düşmesi nedeniyle farklı şeyler deneyen tasarımcılar, Barbie’yi normal vücut ölçülerinde üretmeye karar verdi.

Yıllar içinde birçok kez tarz değişikliğine giden ama özünde hep makyajlı ve fazla zayıf olan Barbie’lerin biraz geçmişinden bahsetmekte fayda var. İlk olarak 9 Mart 1959’da New York Oyuncak Fuarı’nda tüketici ile buluşan bu oyuncak, fazla süslü ve kıvrımlı olduğu için rakipleri tarafından yadırganır. 1965’te astronot, 1973’te cerrah olarak satışa sunulur fakat en büyük sıçramayı 1992 yılında yapar. Konuşturularak “Matematik dersi çok zor” diyen Barbie bu söylemiyle feministlerin yoğun eleştirisine maruz kalsa da dünyada 10 milyon bebek satışı ile artık zirvededir.

Ruth Barbie

Son yıllarda yapılan araştırma sonuçlarına göre bedeninden memnun olmayan çocukların yaşı 8’e, diyete başlama yaşı ise 14’e düşmüştü. Bu da, ebeveynlerin Barbie’nin sunuluş tarzı nedeniyle tedirgin olmaya başlamasına neden oldu.

Ebeveyn ve çocukları karşı karşıya getiren Barbie, her şeye rağmen bir güzellik ikonu olmayı sürdürdü. Fakat şimdi köklü bir değişimle, gerçek bir kadına dönüştü. Mattel şirketi 2015’te farklı cilt tonlarında bebekler üreterek bu yolda ilk adımı atmıştı aslında. Yeni Barbie uzun, minyon ve balık etli vücut tipleriyle birlikte farklı etnik kökenleri de barındırıyor.

Time’da Barbie rüzgarı

barbie-cover-final

8 Şubat 2016’da Time dergisinin kapağında “Artık bedenim hakkında konuşmayı bırakabilir miyiz?” manşetiyle çıkan dolgun vücut hatlı bir Barbie vardı. Bu dramatik değişimin parçası olarak topuklu ayakkabılarını bir kenara bırakmış ve günlük kıyafetler içinde bir şıklık yakalamıştı.

‘Tree Change Dolls’ projesi ile Barbie’ler artık özgür

tree

‘Tree Change Dolls’ adında başka bir proje daha var ki, bizim gönlümüzü çalmayı başardı. Avustralya’ya bağlı Tazmanya adasında yaşayan sanatçı Sonia Singh muhteşem vücutlu ve fazla makyajlı Barbie’lerin makyajını silerek onları bambaşka bir şekle sokuyor.

İlk olarak kendi kızı için bunu yapan sanatçı, bebeklerin aseton yardımıyla sildiği yüzlerini doğal bir şekilde boyuyor. Saçlarını kesiyor ya da gelişigüzel topluyor; tıpkı onunla oynayan çocuklar gibi. Sonia’nın annesi ise abartılı kıyafetler yerine çocukların giyeceği tarzda kıyafetler dikiyor.

sonia-singh

Sonia, sonrasında bebekleri doğada fotoğraflıyor. Bu şekilde çocuklar artık sadece bebeklerin güzelliği ve kıyafetleri ile uğraşmıyorlar. Alttaki videoda Sonia Singh’in projesine göz atabilirsiniz. Seksi bir kadından gerçek bir oyuncağa dönüşen bu bebeklere hayat verdiği için bizce sanatçı gerçek bir alkışı hak ediyor 🙂

Written by cdemirel@365ist.com