Baggy ana foto

Moda sahnesinin yazılı olmayan 20 yıl kuralını hatırlayalım; trendler 20 yılda bir kendini tekrar eder. Bu yüzden moda kavramı, geçmişten beslenir ve bazı parçalar tekrar ve tekrar moda olur. Bugün yine geçmişten gelen bir misafirimiz var: Baggy pantolon.

Nasıl ki yetmişlerde elliler, doksanlarda yetmişler moda olduysa 2016 yılında da doksanların ortasından bazı parçaların yükselişine şahit olacağız. Erkek moda sahnesinde geçmişten gelen ilk misafirimiz de yeni nesil baggy pantolonlar.

ilk gorsel

Son zamanların paçaları iyice daralan slim pantolonları ve dar ceketleriyle öne çıkan skinny görünümüne alternatif olarak yeni bir soluk getiren bu trend hayatımıza hızlı bir giriş yaptı.

Peki nedir baggy pantolon? Hadi şimdi biraz 90’lara gidelim. O kabarık saçlara eşlik eden bol paçalı ve düşük belli, adeta bir şalvar gibi duran pantolonlarının en önemli özelliği fazlasıyla geniş bir kalıba sahip olmalarıydı. Geçmişte baggy pantolonların daha çok paçası lastikli modellerini görsek de yeni nesil tasarımların paçaları çoğunlukla lastikli değil, belleri daha yüksek, ağları daha kısa. Sanki baba pantolonu gibi görünen bu parçaların genellikle canvas renkli kemerler ya da deri kalın kemerlerle birarada kullanıldığını görüyoruz.

ikinci gorsel

Bu akımın belki de en iyi uyarlayıcısı ünlü tasarımcı Ümit Benan. Kariyerinin ilk yıllarında Marc Jacobs ve Rıfat Özbek gibi önemli isimlerle çalıştıktan sonra kendi markasını yaratan Benan sezon farketmeksizin neredeyse tüm koleksiyonlarında bu tarz pantolonlara yer vererek bizlere adeta baggy pantolon nasıl giyilir dersi veriyor.

Ybagggyurtdışında adında övgü ile söz ettiren genç tasarımcının defilelerindeki erkeklerin maskülen, tarz sahibi, güçlü görünümlerine ve özgün tarzlarına hayran olmamak gerçekten de mümkün değil.

2016’da erkeklerde daha sık göreceğimiz baggy pantolonları sadece smart casual ya da spor kullanımda değil klasik tarzda da tercih edebilirsiniz. Bize kalırsa bu tip parçalar hem daha fonksiyonel, hem de daha trendy.

Şimdi klasik 1940 yıllarının erkek film yıldızı gibi görünmenin tam zamanı. 🙂

Küçük bir ipucu: İster casual, ister klasik olsun pantolonunuzu normal bedeninizden bir ya da iki beden büyük almanız doğru görünümü sağlamanız için size yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

Written by cdemirel@365ist.com