pantone1

Her yıl Aralık ayında yaptığı seçimleriyle moda ve tasarım dünyasını etkileyen renk otoritesi Pantone, bize bu yıl epey ilginç bir sürpriz yaptı. Tarihinde ilk kez bir yılın rengi iki renkten oluşuyor: ‘Rose Quartz’ ve ‘Serenity’.

İlhamını genel olarak doğadan alan Pantone ekibi, yine isim seçme konusunda oldukça başarılı. 2015’in rengi, tutkulu bordo tonlarındaki ‘Marsala’nın aksine; romantik ve huzurlu renkler seçen ekip, tercihini ‘Rose Quartz’ (Soluk pembe) ve ‘Serenity’den (bebek mavisi) yana kullandı.

İki rengin uyumunun pek çok markada karşımıza çıkacağını anlatan Pantone ekibi, bu yıl da aslında moda ve dekorasyon trendlerinin renk belirleyicisi olduğunun sinyallerini verdi.

120215-color-of-the-year-market-lead

Rahatlama ve huzur veren bu renklerin kökenine inerek günlük hayatta nasıl kullanıldığına bakmakta fayda var. Genellikle ‘kız rengi’ olarak bilinen ‘pembe’ ile ‘erkek rengi’ olan ‘mavi’nin bir ayrışmaya gittiğini görüyoruz. Aynı şekilde biz de kız bebek bekleyen arkadaşımıza pembe bebek kıyafetleri seçerken, erkek bebek bekliyorsa maviyi tercih ederiz. Pantone bu yılki seçimiyle işte bu cinsiyet ayrımına ve ötekileşmeye de atıfta bulunuyor.

Nitekim, Pantone’nin Direktörü Leatrice Eisaman da, bu konuyu şöyle destekliyor: “Tasarımın her alanında cinsiyet kimlikleri bulanıklaşıyor. Renklere bu yaklaşım, cinsiyet eşitliği ve akışkanlığıyla aynı döneme denk geliyor. Renkler artık açık bir şekilde ifade biçimi olarak kullanılıyor. Yargılanmak veya bir kalıba sokulmak korkutmuyor” dedi.

 

chanel-spring-2016-paris-fashion-week-runway-5

‘Rose Quartz’ ve ‘Serenity’nin Ayak Sesleri

Şimdi hep birlikte birkaç ay öncesine gidelim ve 2016’nın yeni renklerinin izlerini 2015’te arayalım. Dünya markalarının birçoğu, defilelerinde iki rengi de kullandı. En çok ses getirenlerden biri de ‘Airport’ temalı Karl Lagerfeld direktörlüğündeki Chanel’in ilkbahar-yaz 2016 defilesi olmuştu.

2016’ya damga vuracak bu iki renk, şimdiden gardırobunuzda olsun isterseniz; pudra rengi bir elbise ya da bebek mavisi bir portföy çanta alternatifler arasında.

Uçuk mavi ve pembe tonlarının sadece gardırobunuza değil hayatınıza da umut ve mutluluk yayacağı bir yıl olsun.

Written by cdemirel@365ist.com